Перейти до основного вмісту

До уваги батьків: наркозалежність в Україні «молодшає».

Останніми роками Україна наближається до справжньої національної катастрофи: кількість наркозалежних, зокрема дітей та підлітків зростає в геометричній прогресії.
Вражаючими є такі факти:
- Реальна ситуація кричуще не відповідає офіціальній статистиці
- Наркоспоживання серед підлітків набуває стрімкого поширення
- Психоактивні речовини легкодоступні для молодих споживачів 
- Відсутня ефективна державна наркополітика.


За даними незалежних експертів кількість наркозалежних в Україні — 1,5-2 мільйона осіб, що в десятки разів перевищує різні офіційні цифри (ЦГЗ МОЗ України - 317 000 осіб). Серед підліткової наркозалежності офіційна статистика ще менше відповідає реальності.
У 2013 року Управління Організації об’єднаних націй (ООН) з наркотиків та злочинності (United Nations Office on Drugs and Crime — UNODC) внесло Україну до списку 24 країн, що потребують першочергової допомоги через високий рівень вживання ін'єкційних наркотиків та поширеність ВІЛ серед тих, хто вживає такі наркотики.
Ми в цьому матеріалі не будемо говорити про те, що має робити держава, тому що на формування виваженої наркополітики йдуть десятиліття. Поговоримо про те, на що слід звернути увагу батькам.
1. Один з головних чинників вживання психоактивних речовин - це доступність для підлітків! По-перше, в Україні дуже високі показники доступності алкогольних напоїв. Майже третина підлітків (28,6%) говорить про те, що їм легко або дуже легко дістати алкогольні напої. Рівень доступності сигарет для підлітків залишається також досить високим: практично кожен другий (43,8%) не має жодних проблем з їх придбанням. 12,3% підлітків мають доступ до маріхуани. 
2. Вік першої спроби вживання наркотиків серед українських підлітків дуже ранній - більш ніж половина 14-річних (56%) вказали, що перша спроба сталася у 13 років та раніше. Середній вік першої спроби вживання наркотиків – 14,6 років; середній вік першого вживання за допомогою шприца – 15,8 років. 
3. В Україні мало ВІЛ-сервісних організацій, цільовою групою яких є підлітки. Тому доступність профілактичних програм та засобів індивідуального захисту для підлітків груп ризику, зокрема тих, які вживають наркотики, досить низький. 

Що може підштовхнути підлітка до вживання психоактивних речовин :
- Мода, прагнення вписатися в доросле оточення
- Погані стосунки в родини, з близькими та друзями
- Неуспіхі у навчанні та суспільному житті
- Зміна місця навчання та проживання
- Спроба втекти від неприємностей

Результати дослідження вживання психоактивних речовин серед українських підлітків (ESPAD) Деталі проєкту за посиланнями: http://www.espad.org/, www.uisr.org.ua/espad
- На сьогодні серед підлітків 14-17 років ми маємо 18% підлітків, які мали досвід вживання будь-яких наркотичних засобів: згідно з даними дослідження, у 2019 році 18,3% дівчат-підлітків мали досвід вживання наркотичних речовин протягом життя, і 16,6% - хлопців. Для порівняння, у 2015 році, цей відсоток становив 11,9 у дівчат, і 17,8% - у хлопців, у 2011 році - 8,4% у дівчат і 21,2% - у хлопців.
- Досвід куріння мають біля 50,5% опитаних українських підлітків: 54,7% хлопців і 46,4% дівчат. Кожен п’ятий підліток (19,6%) має сформовану звичку куріння сигарет щодня. 
- У порівнянні з попередніми хвилями опитування, українські підлітки стали менше курити, але більше споживати алкоголю та наркотичних речовин: 86% вживали алкоголь. При цьому кожен п'ятий (22,5%) підліток зазначив, що п'є алкогольні напої майже щотижня.
- У 2019 році зросла кількість дівчат-підлітків, які вживають наркотики та алкоголь: дівчата починають пити дещо раніше за хлопців: серед 15-річних дітей частка хлопців, які хоча б раз вживали алкоголь, становить 79%, а серед дівчат - 87%; дані хвилі 2019 року зафіксували зменшення вживання каннабісу, серед хлопців та стабільність вживання серед дівчат.
- 18% опитаних підлітків хоча б один раз в житті вживали які-небудь наркотичні речовини. 8,7% підлітків пробували марихуану, а 9,2% вживали інгалянти, щоб «зловити кайф». Поширеність полінаркоманії (вживання двох і більше шкідливих речовин) серед усіх опитаних становить 4,2%.
- Серед тих, хто вживає понад дві речовини, також удвічі більше жертв булінгу, ніж серед тих, хто не практикує полінаркоманію — 21,2% та 9,5% відповідно.
- Також ті, хто вживає понад дві наркотичних речовини, у 3,7 разів частіше проявляють агресивні форми поведінки, ніж ті, хто не вживає наркотичні речовини - 17,4% та 4,7% відповідно.

Для ефективної роботи з підлітковою аудиторією ВБО «Конвіктус Україна» в Києві створив Молодіжний клуб «Street power» - цікаве та безпечне місце, в якому підлітки можуть змістовно провести дозвілля, а також отримати консультації фахівців проекту.
Дані були оприлюднені під час Медіахаків для журналістів на тему «Що ти знаєш про підліткову наркозалежність?», проведений ВБО “Конвіктус Україна” за фінансової підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках реалізації програми «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції шляхом надання універсального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу, розширення доказово обґрунтованої профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, створення життєздатних та стабільних систем охорони здоров’я», яка реалізується за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

LOBODA, PHARAOH, Гудков и его команда представили главный BOOM этого лета!

«Понятие гармонии — один из ключей к женскому миру: оно предполагает совершенствование с простыми движениями, объяснение смысла каждого элемента через смысл целого и пассивное участие этого женского элемента во всем существующем» *
Симона де Бовуар *перевод с французского
Сегодня состоялась премьера нового трека и самого скандального клипа LOBODA & PHARAOH «BOOM BOOM». Дикая и неожиданная смесь гротеска и тик тока, феминистский манифест и музыкальный хоррор, ведьмин дух «Суспирии» сплетённый с садизмом «Видеодрома». Шокирующие перевоплощения селебрити! Это видео ещё долго будет являться в кошмарах моралистам всех мастей и званий. 

«Перед нами стояла задача: сделать то чего у Светланы ещё никогда не было! И мы пошли на эксперимент, пригласив девчонок из разных сфер деятельности, которые сами себя сделали! Невероятные Лолита, Ида Галич, Ксения Собчак, Екатерина Варнава, Дина Саева, Мария Миногарова, Карина Кросс, Чума Вечеринка, Верона, Лоран, Варвара Шмыкова, Юлия Коваль и Бичолла Тетр…

У Києві відкрився найбільший дизайнерський «Сільпо» у стилі Всесвіту анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня»

Чи доводилося вам коли-небудь бувати в поліському пралісі? Насолоджуватися спокоєм природи й відкривати для себе чарівних лісових духів? Відтепер це можливо, адже новий «Сільпо» у найбільшому ТРЦ України Blockbuster Mall – це справжній Всесвіт Мавки посеред гучного мегаполіса. Героїня, мабуть, найочікуванішого українського мультфільму перетворила супермаркет на прадавній Ліс, в якому одразу поселилися магічні істоти. 

Новий найбільший дизайнерський «Сільпо», оформлений у стилі Всесвіту анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня», — це результат творчої колаборації двох великих національних брендів: мережі супермаркетів «Сільпо» й української студії Animagrad (FILM.UA Group). Простір та інтер'єр магазину наповнений реальністю й українською автентикою майбутнього анімаційного фільму, який поки що на стадії виробництва. «Animagrad має на меті створювати національних анімаційних персонажів, які стануть улюбленими героями для нашої аудиторії. Прагнемо, щоб молоді покоління зростали на суч…

Власний NASTRIY: На Подолі відкривається маркетплейс українського одягу та аксесуарів

14 грудня о 17:00 на Подолі в хабі Zbirkaвідкриття шоурума особливих речей NASTRIY. У програмі вечірка, шампанське та знижки 20 % на весь асортимент. Нагадаємо, що Zbirka — це перший хаб послуг, який вміщує однойменний бар (на першому поверсі) і студію краси «Притон краси» й масажний кабінет «Син маминої подруги», а тепер ще й маркет плейс NASTRIY.


«NASTRIY — це простір особливих дизайнерів, збірник самобутніх брендів. Це шоу рум, який об’єднує творчість і любов до красивого», — коментує засновниця крамниці Вікторія Іванкова.
Загалом у просторі представлено 8 брендів:VICTORIA IVANKOVICH — єдиний в Україні бренд еротичної жіночої білизни, що можна носити до, під час та після вагітності.
SONYAMONINA — конструктивність, скульптурність та трансформація форм. Цей одяг для людей «нового тисячоліття».
OVERSZ — концептуальний бренд, що переосмислює та продовжує форми.
ROMANOVA — дизайнерський в’язаний одяг. Бренд позиціонує себе як комфорт, заради якого не потрібно відмовлятися від елегантності.